Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
407 postów 8920 komentarzy

blog trybeus'a

trybeus - Kogut polski, niekoszerny, heteroseksualny...rasa górska

Mobilna samowola budowlana...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyli nawet Drzymała już dziś nie przejdzie...

Pisałem w poprzednim poście odnośnie tragedii na Rusińskim Wierchu, gdzie życie straciło dwie osoby, że zacznie się polowanie na czarownice. I zaczeło się. W całej tej tragedii brakuje zadumy i refleksji, oraz modlitwy w intencji ofiar, ale i w intencji instynktu samozachowawczego dla przebywających w górach , natomiast żądna krwi (internetowa, fejsbukowa) gawiedź domaga się głów winnych...

W sukurs tego szaleństwa idą obłąkani urzędnicy, którzy relatywizują podstawowe przepisy, z którymi się przecież codziennie obywają. Dziś, gdyby Michałowi Drzymale, którego pamiętacie z historii, a który przeciwstawił się debilnemu prawu budowlanemu, albo bardziej zakazowi budowania dla Polaków na swojej parceli stosowanemu przez zaborcę zerwało papę z dachu wozu mobilnego, która to papa zabiłaby przypadkowego przechodnia, to zostałby tak jak dziś zakwalifikowany jako użytkownik "mobilnej samowoli budowlanej".

Otóż dziś czytam, że nadzór budowlany uznał naczepę z tira mobilną na kołach w której była wypożyczalnia sprzętu narciarskiego jako samowolę budowlaną. Działka na której ona stała w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie była przewidziana pod zabudowę, jako bodaj tereny zielone (taki se zapis jak za zaborów). No więc zaradny przedsiębiorca stawia obiekt mobilny, który nie podlega pod prawo budowlane, bo zarabiać musi, a urzędnik mu nie pozwoli uchwałą o zagospodarowaniu przestrzennym aby sobie postawił normalny, murowany, porządny budynek, z którego nie zerwałoby dachu i nie zabiło potencjalnych turystów.

Budynek podlegający prawu budowlanemu, to taki, który na stałe jest połączony z gruntem. Ławy fundamentowe, albo słupki betonowe itp...prawo budowlane ma gówno do obiektów mobilnych. Nawet zakładając, że ten nieszczęsny dach był "budynkiem", to nie był połączony na stałe z gruntem. 

I teraz Szanowni może zacząć się jazda...bo jestem przekonany, że podstawowym zarzutem, który zostanie postawiony Drzymale z Rusińskiego Wierchu, będzie kwestia, że ta mobilna wypożyczalnia nie przemieszczała się o kilka centymetrów po tej działce, jak onegdaj czynił to zapobiegliwie Michał Drzymała...

Dziś polskojęzyczni urzędnicy są o wiele bardziej bezwględni, ale i bardziej relatywni niż prusaccy zaborcy za czasów Michała Drzymały. 
Niewiele brakuje, aby gawiedź żądna krwi, z zapalonymi pochodniami i na kijach zatkniętymi złowróżbnymi paszczękami  przeforsowała dla "zbrodniarzy", którzy ośmielą się prowadzić działalność gospodarczą w mobilnych obiektach publiczną karę śmierci na szafocie postawionym w głównym centrum miejscowości...

Aż się boję wyjeżdżać kamperem z garażu...wszak, gdybym spędził w jednym miejscu za długo mógłbym podpaść niechybnie pod prawo budowlane...a czy to wiadomo kiedy głupi urzędnik żartuje?

KOMENTARZE

 • @Autor
  A szafoty mobilne, czy stałe?
  Bo może niezgodne z prawem i nie wolno użytkować - znaczy ścinanie jest nielegalne?

  PS. Kogo oskarżają urzędnicy w przypadku przygniecenia przez drzewo?
  Czy takie uzyskało było zgodę na rośnięcie i to w sposób niebezpieczny dla otoczenia?
  Jakby ściąć wszystkie drzewa to by nie było problemu ...
 • Każdy obiekt musi być bezpieczny dla otoczenia
  Bez względu na to czy feralna wypożyczalnia była budynkiem, czy też "obiektem mobilnym" nie powinna ona stwarzać zagrożenia dla ludzi przebywających w pobliżu. Gdyby na przykład na skutek wiatru przewrócił się na turystów samochód na dachu którego zamocowano niewłaściwie dużą reklamę, to właściciel samochodu ponosi odpowiedzialność karną za nieumyślne spowodowanie wypadku, gdyż niewłaściwie zamocował reklamę.
  W tym wypadku jest dokładnie tak samo: właściciel pakamery nie przymocował do niej w sposób właściwy dachu, więc wiatr porwał dach i zabił turystów. Odpowiedzialność właściciela pakamery jest ewidentna!
  Natomiast czy obiekt uznany zostania za budynek czy też nie, ma znaczenie drugorzędne. Jeśli obiekt uznany zostanie za budynek, to jego właściciela czeka jeszcze zarzut samowoli budowlanej, gdyż nie wystąpił o zgodę na budowę.
 • @władek 11:37:22
  Chyba Pan nie przeczytał tekstu.

  Nie ścigają za stworzenie zagrożenia dla ludzi, tylko za samowolę budowlaną.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:23:08
  Szafoty mobilne...bardzo dobra idea :)))...ale nóż jest zawsze mobilny, więc nadzór nie ma nic do tego...
 • @władek 11:37:22
  A jak się mocuje "w sposób właściwy" dach do naczepy tira? Pan z nadzoru budowlanego jest? :))
 • @Rebeliantka 11:51:16
  Dokładnie ...nie dotarł do tego momentu :))...pozdr
 • @władek 11:37:22
  A wyobraź sobie, że dachy są zrywane nawet z domów. I wtedy też wlaściciel domu ponosi odpowiedzialność?
  A może powinno skażać się urzędasów? Oni wydaja pozwolenia.
 • Nie rajcój się Trybeusie
  Widziałem projekt budowlany domu mojego dziadka z lat dwudziestych. Na dwóch kartakach A4 z podpisem odpowiedzialnego urzędnika..
  Zgoda na budowę ...dom nalezy wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną. Wszystko. Trzeba coś więcej?
  Teraz trzeba to porównąć do tego co dzisiaj obowiązuje i pomyśleć co będzie za lat następnych trzydzieści.
 • @zadziwiony 14:01:10
  Dokladnie. Przecież jak ktoś buduje to nie chce, żeby na łeb rodzinie spadło, czyli buduje się rzetelnie. Inna sprawa, że to mój łeb
 • Nie dwie lecz trzy osoby zginęły.
  Facet stracił żonę i dwie córki. To, że będziesz stał gdzieś camperem jeżeli dachu nad nim nie zakotwiczonego nie zrobisz to nic ci nie grozi. Nie siej paniki.
 • @trybeus 12:09:05
  Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podkreślił, że w społeczeństwie przyjął się pogląd, że obiekt, który nie jest trwale połączony z gruntem nie jest obiektem budowlanym. "To opinia błędna, ponieważ prawo budowlane mówi, że obiekt tymczasowy – niepołączony trwale z gruntem musi zostać zgłoszony w administracji architektoniczno-budowlanej i taki obiekt musi zniknąć najpóźniej do 180 dni od zgłoszenia" wyjaśnił Macałka."prawo budowlane mówi, że obiekt tymczasowy – niepołączony trwale z gruntem musi zostać zgłoszony w administracji architektoniczno-budowlanej i taki obiekt musi zniknąć najpóźniej do 180 dni od zgłoszenia", Macałka mówił, że wypożyczalnia nart w Bukowinie Tatrzańskiej była "całkowitą samowolą budowlaną". "Inwestor nie dopełnił żadnych formalności. Obiekt powstał na terenie nieprzeznaczonym pod jakąkolwiek zabudowę. Nawet gdyby inwestor chciał tam cokolwiek wybudować – nie mógłby" – powiedział Macałka. Za samowolę budowlaną grozi grzywna lub pozbawienie wolności do lat dwóch."Wypełnione zostały wszelkie przesłanki art. 48 prawa budowlanego (który nakazuje rozbiórkę obiektu wybudowanego bez pozwolenia - PAP)" – podkreślił. Poinformował, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie zdecydował jeszcze o kwalifikacji, czy był to obiekt tymczasowy wymagający zgłoszenia, czy obiekt wymagający zezwolenia. "Była to przyczepa na kołach, która posiadała numer rejestracyjny. Stała w tym miejscu jakiś czas, prawdopodobnie dłużej niż 180 dni i będzie uznana za obiekt budowlany, który został obity elementami drewnianymi i w którym został wykonany dach. Użyto do budowy tego materiałów budowlanych, a to już wypełnia przesłankę, żeby uznać to za obiekt budowalny" mówił Macałka. Podkreślił, że wypożyczalnia nart nigdy nie otrzymała pozwolenia na użytkowanie, a ponieważ została postawiona na gruncie, który nie był przeznaczony pod zabudowę nie ma możliwości jej legalizacji. "Zostanie wydana – myślę, że w najbliższych dniach – decyzja o rozbiórce tego obiektu" – zapowiedział Macałka. Dodał, że zastosowany zostanie rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że nawet jeśli właściciel się odwoła, nie wstrzyma to nakazu wykonania rozbiórki. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomniał, że w Senacie jest procedowana nowelizacja prawa budowlanego i są w nim przewidziane zapisy, które pozwolą inspektorom nakładać większe sankcje finansowe na inwestorów i przymusić ich, by spełnili wszystkie wymogi.
 • jezeli
  moim zdaniem, jezeli ktos w tym obiekcie prowadzil dzialanosc gospodarzca to zgodnie z przepisami powinien taki fakt zglosic w miejscowym urzedzie , jezeli ktos tej osobie wynajal grunt pod postawienei tego obiektu , powinien z tego tytulu zaplacic wiekszy podatek gruntowy , jezeli wszyscy urzednicy , z policja na czele mieli to w d.... to o co wam chodzi ?
 • Zginęli ludzie - ktoś musi beknąć - ktoś
  stworzy dodatkowe przepisy - i tylko sąd będzie mieć z tym zagwozdkę - bo co prawda to nie drzewo zabiło tych ludzi tylko zerwany dach - czego wykonawca tego dachu nie przewidział.
 • elaborat
  ZDEBILONEGO PRZYGŁUPA,KTÓRY ROBI FILOZOFIE Z FAKTU ,ŻE KMIOT ZBIŁ BUDE NA WIERCHU NA KTÓRYM PIŻDZI WIATER A JAK TO CHAM A ZNAM ICH DOBRZE BO TAK SIĘ SKŁADA,ŻE MIESZKAM TAM 42 NIE KAPNĄŁ SIĘ (BO CHAMY Z TAMTYCH STRON NADAJĄ SIĘ DO PASIENIA OWIEC GŁÓWNIE)ŻE PASUJE NAKRĘCIĆ WINCYJ ŚRUBEK BO WIATER MOŻE DACH ZDJOŃĆ.I TERAZ IDIOTA JAKIś BEDZIE WYJEŻDZAŁ Z JAKIMIŚ WOZAMI DRZYMAŁY,TO MA SIĘ JAK CHUJ DO PIERNIKA TA CAŁA SPRAWA.JEDNYM SŁOWEM JESTEŚ TUMANEM I DEBILEM ALE MYŚLISZ ,ŻE JESTES ELOKWENTY I LOTNY W PIŚMLE I UMYŚLE.A JESTEŚ PAJACEM.dobranoc.
 • małymi kroczkami...
  Znowu w polskich mediach zaczynam czytać ekspertów o koniecznościach wprowadzenia podatku katastralnego który jak to oni mówią i tak będzie wprowadzony. Podpięcie pomieszczeń na kołach pod prawo jako domy będzie niczym w porównaniu do katastralnego który wam powoli przygotowują. To śmierć dla własności prywatnej i ubezwłasnowolnienie.
 • @lolo 22:05:39
  Ale finezja :((((
 • @rowszan 16:10:10
  Zgodnie z przepisami napewno miał wpis do CEIDG, oraz płacił "od metra" podatek od działalności gosp. ...czyli większy
 • @lolo 22:05:39
  Wytrzeźwiołeś jus? :)))...popuś może z tym ukraińskim samogonem, bo się przekręcisz :))

  Jestem 100% przekonany, że jakbyś ino loluś miał okazję, to byś pierwszy taką budę na tym wierchu pozbijał... :))

  Poza tym przypominam jeszcze raz, dla tych, którzy przeczytali tylko tytuł...temat jest taki, że powstał precedens w którym pojazd mobilny podciąga się pod budynek tym sposobem nagina się prawo budowlane, aby tylko znaleźć winnych...

  ...w ten sposób stara PRL-owska zasada "dajcie mi człowieka a znajdzie się na niego paragraf" dalej działa...
 • @Rebeliantka 00:25:02
  Bo to zazdrosny somsiad pewnie i musiał się wypowiedzieć :)))

  https://www.blasty.pl/upload/images/large/2018/07/ciekawe-skad-ma-na-to_2018-07-03_15-10-01.jpg
 • @kula Lis 69 15:22:44
  A ciekawym jest czy będą zalecenia kto powinien taką rozbiórkę zrobić...budowlaniec czy mechanik :)))))...
 • @trybeus 08:15:59
  ZAWSZE GNĘBIENI PRZEZ PAŃSTWO-PRZED ŻYDO KOMUNĘ,PRZEZ NEOKONÓW PRZEZ NIEMCA RUSKA AMERYKANINA A JAK BY ICH BRAKŁO TO BY WAS OBCA CYWILZACJA GNĘBIŁA NIEDOROZWOJE.
 • @lolo 11:39:06
  Na przykład Marsjanie? :)))
 • tak tak to świństwo
  po co my podatki płacimy za budynki - żeby te biurwokraty nie wiedziały co gdzie stoi i jak wygląda? Po co w tak zasranym kraju jak polska płacić podatki na te zdradzieckie mordy...
  dyrektor parku wykańcza może 200 osób ;-) na giewoncie pod krzyżem i nie ma larum szafa gra (pewnie oficjalnie to kara boska ;-)

  nie ma zarzutów dochodzenia pewnie też nie ma turyści sobie winni... a tu jak prywaciarz to napadają jak na wściekłego psa... niech siebie ukarają za nicnierobienie pewnie 150 razy przechodzili obok tej "samowoli" i co i nic? trochę mało xd....
 • @trybeus 12:10:31
  takie biegłe państwo xd

  sami biegli i przebiegli budowlańcy badają auta xdd niezły numer i pewnie po takim czymś nawet się nie wyspowiadają
 • @kula Lis 69 15:22:44
  Na gruncie nieprzeznaczonym..
  biurwokracja nie ma planów zagospodarowania, nie ma żadnych planów, miasta buduje się według chyba łapówek xddd

  buda stała zarabiała czyli to było właściwe miejsce i pewnie nikt się nie skarżył ... podatki zapewne brali od nich xdd chociaż kto wie... w każdym razie turyści im kasiorę przynosili i podatki też. Podatki łykali budy nie sprawdzali państwo tylko brało podatki jako darmowy łup na narodzie nie świadcząc wzamian żadnych usług. Biurwokracji ciężko sprawdzić zdjęcia satelitarne czy gdzieś coś nowego nie zostało wybudowane xdd za mało ich (milion urzędników### )
  Procedury mają takie że ludzie mówią że za takie procedury powinni tych biurwokratów zamykać i zgubić klucz. A tu się dziwią że niezgłoszone xd
  Odpowiedni minister powinien polecieć ze stanowiska za te śmierci wtedy może by urzędnicy lepiej dbali o robotę xd

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930