Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
367 postów 8842 komentarze

blog trybeus'a

trybeus - ...katol i moher z kościoła toruńskiego, parafia podhalańska...łowca jehowitów...

Dalszy los Polski w rękach prezydenta Dudy...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ustawa IPN spowoduje, że rezolucja kongresu USA pod numerem 447, która daje możliwość zasądzenia od Polski odszkodowań dla żydów będzie w Polsce martwa...

 Niestety, panu Prezydentowi nie wierzę, podpadł mi kilka razy, propagowanie szczepionki hpv (tzw burdelowej), hucpa z sądownictwem, oraz nurtujące mnie pytanie co onegdaj pan Duda obiecał nowojorskim żydom...pod linkiem (kliknij).  Niemniej zaklinam, aby jednak podpisał, aby nie okrył się hańbą i nie skierował ustawy do Trybunału Konstytucyjnego...który jak już wspomniał pan "betonowy" Rzepliński jest...taadaaamm..zgadliście...oczywiście niekostytucyjna. Ja wiem, że na pewno może być też presja "first lady", oraz teścia, który przecież jest żydem i który pisał antypolskie wiersze, no jeden główny "Wiersz o zabiciu doktora Kahane"...pod linkiem (kliknij) i całego kierdla knesetowych kolesi...ale honor jest rzeczą najważniejszą, panie Prezydencie. Sprawa jest o tyle ważna, że ta ustawa IPN spowoduje, że rezolucja kongresu USA pod numerem 447, która daje możliwość zasądzenia od Polski odszkodowań dla żydów będzie w Polsce martwa...


Nie będę się rozpisywał, tylko odsyłam do tekstu blogera Humty Dumty, który napisał konkretnie jak to wygląda od strony prawnej...

(...)

„Polskie” obozy koncentracyjne: a jednak deal

Próba zatrzymania procesu legislacyjnego noweli ustawy o IPN ma na celu umożliwienie uzyskania od Polski gigantycznych pieniędzy przez organizacje syjonistyczne w USA.

Polski kodeks postępowania cywilnego w art. 1145 zawiera ważną z punktu widzenia ww. zasadę:

Orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, chyba że istnieją przeszkody określone w art. 1146.

Uznaniu z mocy prawa oraz procedurze ustalenia w trybie art. 1148 KPC podlegają jedynie orzeczenia sądów państw obcych wydane po 1.7.2009 r.

Orzeczenia sądów państw obcych mają na obszarze Polski skuteczność z mocy samego prawa, chyba że zachodzą okoliczności nazywane przeszkodami uznania, o których mowa w art. 1146 KPC. Uznanie tych orzeczeń następuje ipso iure, niejako automatycznie (uznanie de plano, uznanie ex lege albo uznanie automatyczne). Orzeczenia określone w przepisie art. 1145 KPC nie wymagają dla swego uznania przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania oraz wydania przez sąd polski jakiegokolwiek władczego aktu w przedmiocie uznania.

Cechą charakterystyczną uznania automatycznego jest to, że orzeczenie sądu państwa obcego staje się skuteczne na terenie państwa uznającego w tym samym momencie, w którym nabywa skuteczność w państwie pochodzenia, o ile jednak nie zachodzą określone w ustawie przeszkody uznania. Z reguły momentem tym jest chwila uprawomocnienia się orzeczenia w państwie jego pochodzenia. Orzeczenie wywiera skutki jednocześnie w państwie uznania i państwie jego wydania. Skuteczność orzeczenia sądu państwa obcego uznanego ex lege trwa tak długo, jak długo jest ono skuteczne w świetle prawa państwa jego pochodzenia (K. Weitz, Pojęcie uznania, s. 51).

Jakie to są przeszkody?

Art. 1146

§ 1. Orzeczenie nie podlega uznaniu, jeżeli:

(…)

7) uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (klauzula porządku publicznego).

No i jesteśmy w domu.

Przyjęta przez Kongres USA ustawa nr 447 daje możliwość zasądzenia od Polski odszkodowania.

Ustawa oparta jest na domniemanym współuczestnictwie Państwa Polskiego i Polaków w Holocauście.

Taki amerykański wyrok ipso iure (z mocy prawa) byłby wykonalny w Polsce.

Natomiast  nowela ustawy o IPN powyższe komplikuje, a nawet uniemożliwia.

Popatrzcie:

Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat trzech. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

Przepis jest jasny. Naród nie mordował. Owszem, bywały jednostki, które trudniły się szmalcownictwem. I mogło być ich bardzo dużo, jednak wobec 25.000.000 Polaków stanowili niewielki margines.

Ale to nie Naród.

To nie Państwo Polskie, które w tym czasie było okupowane przez Niemcy.

Ustawa zatem jest wyraźnie sprzeczna z polskim porządkiem prawnym, a to z kolei powoduje, że wyrok wydany na jej podstawie nie będzie w Polsce wykonalny.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by występować przeciwko indywidualnym sprawcom.

Tymczasem propaganda, od lat uprawiana na Zachodzie, brzmi tak, jakby ktoś w tej chwili zaczął na poważnie rozgłaszać, że każdy warszawiak ukradł kamienicę.

A KOD zorganizowałby demonstrację przed Sejmem w koszulkach z napisem:

                        Je suis HGW!

Nonsens, prawda?

Ale podobny nonsens to pierwsza zasada wiary w Holocaust, obowiązująca w Izraelu, przynajmniej jeśli wierzyć OKOpress i żurnaliście Pacewiczowi.

Tymczasem nie chodzi o to, kto jak pojmuje Holocaust, ale (nawet) o ćwierć biliona dolarów amerykańskich.

                     250.000.000.000,- $!

Kasę, która, jak uczy historia tych  stowarzyszeń, i tak nigdy nie kapnie do kieszeni potrzebującego Żyda.

Wyroki amerykańskich sądów byłyby cichosza wykonywane w Polsce. Wszak umiejętności „reprywatyzowania” przećwiczono w Warszawie, a także w innych miastach.

Mienie gminne w majestacie prawa znalazłoby się w rękach organizacji syjonistycznych z USA.

Przedsiębiorstwo Holocaust, czyli hucpa międzynarodowa.

Nowela IPN, jeśli doczeka prezydenckiego podpisu,  spowoduje, że będą musieli obejść się smakiem.

Stąd ta nagonka, łącznie z lewicowcym New York Times’em.

Gazetą, w której publikuje żona Radka Sikorskiego.

Niedługo głos zabiorą senatorowie USA, a może Kongres lub Senat wydadzą odezwę.

Prawnie jednak nie będą w stanie nic nam zrobić.

Oto, z czym naprawdę mamy do czynienia.

Źródło: //pressmania.pl/polskie-obozy-koncentracyjne-a-jednak-deal/

KOMENTARZE

 • @
  Może ktoś wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej czy jakiejkolwiek innej, powstałe w maju 1948 r. państwo Izrael, bądź tez działające w Ameryce organizacje żydowskie miałyby dziedziczyć mienie po Żydach - obywatelach RP, zamordowanych przed 1945 r.?
  Izrael NIE jest prawnym spadkobiercą po obywatelach Polski pochodzenia zydowskiego
 • Ja już Kogucie Dyrektorze gdzieś to pisałem
  ale przypomnę: - nie wiem jak tam na Podhalu ale u nas na Kujawach dawaliśmy sobie radę z koczownikami i ciągle mamy odpowiednie narzędzia w obejściach, żeby odeprzeć koczowniczą agresję.
 • taka to prawda
  Tak to wygląda. Dużo świadomych stara się przebić w głównym "ścieku"
  i innych mediach aby głosić prawdę ale są skutecznie przez cenzurę blokowani. Nie łudźmy się, połowa Polaków czyta i ogląda właśnie te szmatławce. Oni wierzą w bajki o Królowej Śniegu. To teraz naprawdę tylko od polskiego rządu zależy. Chcący czy niechcący to PiS to zatrzymał i od rządzących zależy teraz wszystko. Potem aby nie dać się okraść pozostanie nam tylko prawdziwa podziemna wojna. Po co do cholery się nawzajem zabijać jak można ich tylko pogonić? Jak nie to Polacy pójdą z torbami i nikt dla nich nie będzie miał litości. Po prawdzie dla czego by miał mieć? Jak to wieszcz pisał "miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur".
 • norwid megaloman
  bo przecież to ja Jarząbek trener drugiej klasy jako pierwszy w przestrzeni publicznej RP napisałem notatkę łączącą te elementy ze sobą. Napisałem jak byk:

  1. Mało tego, zakwestionowanie polskiej odpowiedzialności za Szoah to zakwestionowanie amerykańskiej ustawy "Justice for Uncompensated Survivors Today"która przywraca prawo klanowe do międzynarodowego porządku prawnego.
  2. Polska duża ustawa reprywatyzacyjna ostro koresponduje z amerykańską Ustawą 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today tj. o obowiązku raportowania nt działań niektórych państw obcych w odniesieniu do majątku ery Holokaustu i powiązanych z tym kwestii –). Została przyjęta przez Senat USA 12 grudnia ub.r. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta Trumpa. Jej konsekwencją może być nękanie Polski, aż do czasu gdy się złamie. (6)
  Łączą się zatem dwie ustawy majątkowe. Ustawa Stanów Zjednoczonych Ameryki i Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku majątków żydowskich istotą klanowego stosowania własności dóbr osób zmarłych bezpotomnie jest kwestia odpowiedzialności za Holokaust Państwa i Narodu Polskiego.
  http://norwid.neon24.pl/post/142241,dlaczego-izrael-palnal-sobie-w-glowe

  To nie wszystko dziś w TVP Info, wPolityce, niezależnej, ba nawet gazetach których nie "używam" jest rzeka zapożyczeń od norwida.
  Tam gdzie TVPInfo sie kajał Czaputowicz chodzi w glorii.

  Smutne to że na biednym podhalańskim blogerze pasą się gwiazdy mediów i polityki. Właśnie dlatego pisałem rzadko i ze wstrętem.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:11:35
  my tyz dawali radę :))goralenvolk ha ha...co mi Cap z Gdyni wypominał...chyba :))))
  ...tak na poważnie...akurat zgodzę się z tym wieprzem Rzepilń-skim, że Maliniak został zapędzony...pod ścianę płaczu :))zobaczymy
 • @Husky 22:11:03
  Na podstawie orzeczenia winy Narodu i Państwa polskiego Polska nie może powoływać się na obywatelstwo żydów gdyż jest stroną oskarżoną o ludobójstwo. Wszystkie prawa do żydów w tym wypadku są jej odebrane
  i przydzielone organizacjom narodowym, organizacjom wiary żydowskiej lub także jak w tym przypadku Izraelowi który automatycznie staje się spadkobiercą polskich żydów. Oskarżając Polskę jako naród o pogromy i morderstwa żydzi oskarżają Polskę o ludobójstwo. Tego nikt głośno nie mówi bo się tych słów boi ale to prawda.
 • @norwid 22:15:58
  ...nie wiedziałem, że jesteś z Podhala...
 • @Stara Baba 22:14:44
  od polskiego rządu już nie zależy, został na razie tylko epizod prezydencki
 • @trybeus 22:28:07
  Dokładniej pisząc to tak. Duda powinien już w pierwszym dniu to podpisać. Także się boję czy mu ręka nie zadrży. On naprawdę jest udupiony i gdy podpisze przejdzie do historii jako prawdziwy Polak. Potem będą jednak musieli zrobić w rządzie wielką czystkę wzorem "68" bez tego tylko tragedię odwleczą.
 • @Stara Baba 22:14:44
  //Chcący czy niechcący to PiS to zatrzymał i od rządzących zależy teraz wszystko.//
  a i tak za chwile ktos napisze ze to ustawka
  8-))))))
 • @Husky 22:34:40
  Moim zdaniem była to pomyłka a nie ustawka geszefciarzy z PiS i przypadkowe przejecie tematu przez szczerze propolskie siły w PiS-ie które także tam istnieją.
 • @Stara Baba 22:14:44
  //Chcący czy niechcący to PiS to zatrzymał i od rządzących zależy teraz wszystko. Potem aby nie dać się okraść pozostanie nam tylko prawdziwa podziemna wojna. //

  Zatrzymał choć pewnie się nie spodziewał, że ten granat wrzucony do chazarskiego szamba tyle zrobi spustoszenia.
  Teraz jakby sprawy nie poszły to Polacy otworzyli szeroko zamknięte oczy i i już tego nie odkręcą.

  Niech żyje Netanyahu! (no bez przesady, niech zaraz zdechnie ale się dobrze przysłużył :)
 • @Stara Baba 22:34:24
  Duda ustawe do podpisu dostal w piatek wieczorem.
 • @trybeus 22:23:09
  //Maliniak został zapędzony...pod ścianę płaczu //

  Dokładnie, jest w kozim rogu.
  Nie podpisze to mu mogą Pałac uszkodzić.
  Podpisze, to mu teść ze szwagrem bęcki spuszczą. Tak źle i tak niedobrze.
  Ale tak kończą "prezydenci" namaszczeni przez Sanhedryn.

  Polak by się nie pierdolił tylko od razu odesłał panią Azari do domciu i zawiesił loty z Israela.
 • @Husky 22:34:40
  //a i tak za chwile ktos napisze ze to ustawka //

  Podziwiam twoją PiSraelską wiarę Zbóju, naprawdę :)))

  No pewnie, że to ustawka, tylko, że wymknęła się spod kontroli. Ten twój geniusz na kocie to nie taki geniusz jak myślisz.
 • @trybeus 22:25:38
  Mój ulubieniec Gadowski też jest ;D
  Jemu to już kradną kooorwy medialne na potęgę. Przy nim to jestem tyci tyci. Nawet Izrael uprzedził działanie które sugerował pan Gadowski w ostatnim komentarzu tygodnia.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:52:15
  Miało być tak pięknie.
  Przyszedł zły PiS i Polacy zaczęli Polską rządzić.
  Wszystko poszło się je..ć.

  https://pbs.twimg.com/media/DVMA2OgW0AAJvK-.jpg
 • @trybeus 22:23:09
  //goralenvolk ha ha...co mi Cap z Gdyni wypominał...chyba//

  Masz na myśli tego skompromitowanego wszędzie wszarza z pięknego miasta Gdyni? Jego już nigdzie nie trawią, taki widocznie los internetowych mend servisowych.
 • @Husky 23:03:19
  No tak, wszystko się zgadza.
  Ten po prawej to "naczelnik" z Żoliborza a z lewej jego syn marnotrawny Zbynio :)
 • Momencik... czy aby na pewno to takie proste?
  Sorry za naiwne pytanie (byłem na wakacjach więc nie jestem w temacie):
  czy ostatecznie nie decyduje w tym wypadku prawo siły?
  A to USA i Izrael są tutaj silniejszą stroną.
  Z tą ustawą IPN czy też bez niej ta nowa ustawa klecona w USA też przecież była bezprawna (nawet według prawa Stanów Zjednoczonych).
  Czy Amerykanie całkiem niedawno nie przejmowali BEZPRAWNIE majątku/własności Rosji w USA?
  I co?
  Samo prawo jest nieistotne gdy nie stoi za nim siła.
  To nawet dla Kargula było oczywiste.
 • @Robik 00:30:41....Samo prawo jest nieistotne gdy nie stoi za nim siła....
  To zdanie jest początkiem dyskusji, jej rozwinięciem i zakończeniem...

  Mieszkańcy RP nie mają żadnej siły we współczesnym świecie.

  Żywieni są historią potęgi Polonia Regnum bez refleksji, że w tamtej państwowości też 90% mieszkańców było poddanymi...

  Ta mentalność zakodowana jest nawet w tytule "Dalszy los Polski w rękach prezydenta Dudy..."

  Nie w rękach Polaków, lecz w rękach urzędnika...

  Tak myśli. wierzy i żyje niewolnik...

  Dla niego jest oczywiste , że musi mieć 'pana'bata' nad sobą.
 • @Robik 00:30:41
  Czy zna Pan różnice między samobójcą a poległym? Widocznie nie.
 • @Zbigniew Jacniacki 06:03:26
  Przecież to Pan pod przykryciem wielkich słówek jest niewolnikiem bez żadnej wiary. Przeczytaj człowieku co napisałeś.
  Dopóki jest szansa załatwienia sprawy drogą normalną należy to wykorzystać. Już i tak nigdy nie będzie jak było dotychczas. Tamte czasy minęły bezpowrotnie a to samo w sobie jest wielki sukces. Na ścianie Pałacu Kultury można wywiesić napis:
  "dwa dni które zmieniły Polaków".
 • @Stara Baba 06:30:23
  Czyli według Pan tak czy inaczej pisana nam jest śmierć.
  Chodzi tylko o to, żeby odejść z "godnościom".
 • @Robik 07:21:40
  Absolutnie nie tak. Jeżeli mamy być konfrontowani to lepiej oberwać jak człowiek honoru niż na klęczkach. Dlaczego Pan tak pomyślał?
  Jeżeli przeczytamy wpisy ludzi w mediach dojdziemy do wniosku ze zamiast walczyć z nieprawdą to próbują się tłumaczyć. Zamiast atakować za nieprawdę, proszą oszczerców aby im uwierzyć. Tak zachowują się ludzie złamani duchowo. Poczyta pan po portalach. To jest żałosne.
 • @Stara Baba 06:37:45...Tamte czasy minęły bezpowrotnie.....
  Twoim zdaniem...
  Moim nie.
  Zmieniają opakowania, scenografie...

  Wypowiedzi , że Polska jest odrodzona lub odwrotnie, że już jej nie ma,
  powracają co wybory...

  Na Neonie24 jest to temat jak pory roku lub dzień -noc...

  Tylko niektórzy lubią zimę a inni lato...

  Od kataklizmu do potopu...

  Napiszę krótko: judeowatykańczycy kłócą się z judeosyjonistami.

  I tym i tamtym mózgi lasują się od miliardów dolarów.
 • @Stara Baba 07:37:57
  "Dlaczego Pan tak pomyślał? "
  Ponieważ Pan podał dwie możliwości:
  "być samobójcą" - w domyśle; poddać się i odejść bez walki, bez honoru
  "być poległym" - w domyśle; nie poddać się i walczyć honorowo ale na końcu i tak zginąć.
  Ja osobiście wierzę, że istnieje trzecia możliwość żeby stać się na tyle silnym żeby się z nami liczono.
  Poza tym istnieje jeszcze możliwość żeby wybrać właściwych sojuszników.
  Niestety, z PiS-em jest to raczej niemożliwe. Ich skrajna antyrosyjskość z jednoczesnym popieraniem banderowskiej Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Izraela wróży nam tylko taką przyszłość: samobójstwo albo chwalebna śmierć na polu walki.
 • tak
  Chodzi znowu o grabiez , gleboki podzial i wywolanie konfliktu ktory moze skonczyc sie bratobojcza wojna a potem rozbiorem.Te sku...ny maja wszystko zaplanowane. Ich glowy sa po obu stronach konfliktu, trzeba bardzo uwazac bo cos grubszego jest montowane. Pozdrawiam
 • @Zorion 08:25:21
  Mam podobne obawy - jakaś prowokacja po której cały świat zobaczy jacy z Polaków są "antysemitnicy".
 • Pokażmy żydom że nie jesteśmy antysemitami
  zbudujmy w Łodzi pomnik wybitnego żydowskiego przywódcy Chaima Rumkowskiego
 • @Drab61 09:19:09
  A co to? czyżby w naszym kraju żydowskich pomników brakowało? Teraz po wszystkich krzakach to albo kaczor albo jp2 stoi. Jak tu ktoś za kilkadziesią lat przyjedzie, to będzie miał podstawę do twierdzenia, że Polaków tu wcale i nigdy nie było.
 • @nikander 10:48:14
  Przecież ten gościu całe łódzkie getto na śmierć posłał. :-)
  A tak już na serio to po dzisiejszej rannej lekturze mediów myślę że Duda ustawy nie podpisze. Zgnoi Polaków.
 • @Stara Baba 10:54:52
  No to sorry. Nie znam aż tak bardzo dobrze historii a zwłaszcza historii naszych "braci starszych".
 • all
  ustawę 447
  Nie znamy treści tej ustawy.
  Z tego co do tej pory napisano, można wnosić, że chodzi w niej o to aby majątek żydów, którzy zginęli lub zmarli w trakcie II wojny światowej przechodził na własność państwa Izrael bądź organizacji żydowskich. Zapewne nie ma tam uszczególnienia, że chodzi jedynie o Żydów Polskich, bo ginęli i umierali Żydzi także i w innych krajach Europy, zatem Żydzi zamieszkali w Czechach, Rosji, Niemiec, Francji, Holandii itd.
  Taka ustawa mogłaby niejako poprzez paralelę / analogię dotyczyć także i samej Ameryki.
  W takim rozumieniu ustawy, majątek każdego Żyda amerykańskiego zmarłego bez potomnie przejmowany byłby przez Izrael ( być może w pierwszej kolejności) bądź organizacje żydowskie.
  Jak to mówią kij ma dwa końce, a jak się wydaje, żadna inna nacja na terenie USA nie ma tyle nagromadzonego bogactwa co Żydzi i to zarówno w gotówce jak i w biznesie czy nieruchomościach.
  Jeśli zatem Trump podpisze tą ustawę, no to w pierwszym rzędzie ,,załatwi” samą Amerykę, bo my mamy w zakresie prawa spadkowego swoją własną ustawę zgodnie z którą majątek obywatela polskiego, nie ważne jakiego pochodzenia i jakiej wiary, przechodzi na rzecz skarbu państwa polskiego.

  I tak jak napisał Husky

  Może ktoś wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej czy jakiejkolwiek innej, powstałe w maju 1948 r. państwo Izrael, bądź tez działające w Ameryce organizacje żydowskie miałyby dziedziczyć mienie po Żydach - obywatelach RP, zamordowanych przed 1945 r.?
  Izrael NIE jest prawnym spadkobiercą po obywatelach Polski pochodzenia zydowskiego

  Husky
 • @Oświat 11:34:42
  "Może ktoś wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej czy jakiejkolwiek innej, powstałe w maju 1948 r. państwo Izrael, bądź tez działające w Ameryce organizacje żydowskie miałyby dziedziczyć mienie po Żydach"
  Napisałem już powyżej; na zasadzie siły - zechcą to wezmą, wezmą bo mogą a będą mogli bo będą w stanie wywrzeć taki nacisk, że druga strona będzie zmuszona się ugiąć. Prawo nie ma tutaj nic do tego.
  Zapytaj o to Szwajcarów. Z nimi było podobnie.
  Na tej samej zasadzie Szatany ukradły majątek Rosji na terenie US.
  Kiedy okradano Rosję to durnie się cieszyły (nieważne, że łamano wtedy prawo) ale kiedy to ich bezpośrednio dotyka to nagle pytają się jakim prawem?
  A nielegalne wojny?
  To można było zaatakować inne państwo pod zmyślonym pretekstem, zrównać je z ziemią, wymordować miliony ludzi i pozostawić je w stanie chaosu? Żadnych trybunałów? Nikogo nie powieszono?
 • @Stara Baba 22:14:44
  7 VI 1945 r. zaginęła Bronisława Mendoń, córka Stanisława i Zofii, mieszkająca wraz z rodzicami przy ul. Batorego 12. Dziewięcioletnia dziewczynka ostatni raz była widziana w tym dniu około godz. 14.00 nieopodal wspomnianej kamienicy przy ul. Tannenbauma 12, gdy szła na korepetycje do mieszkającej tam Otylii Aksamit. Na lekcję jednak nie dotarła. Nie było jej również w szkole podstawowej przy ul. Grunwaldzkiej, do której miała się udać bezpośrednio po korepetycjach. Podjęte przez rodziców próby odnalezienia córki nie przyniosły rezultatu.
  11 VI 1945 r. wieczorem Kazimierz Woźniak, kilkunastoletni chłopiec zamieszkały w kamienicy przy ul. Tannenbauma 12, znalazł w piwnicy koszyk z książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi. Na zeszytach widniał podpis: Bronisława Mendoń. Woźniak wiedział, iż nazwisko takie nosiła zaginiona przed kilkoma dniami dziewczynka, gdyż jego matka również udzielała jej korepetycji. Natychmiast więc poinformował o tym milicję. Po otrzymaniu zgłoszenia ppor. Jan Grzeszek, komendant powiatowy MO, udał się wraz z siedmioma milicjantami pod wskazany przez Woźniaka adres. Po przybyciu na miejsce, około godz. 21.00, milicjanci znaleźli dziecinny płaszcz. Towarzyszący im Stanisław Mendoń, ojciec Bronisławy, stwierdził, że to płaszcz jego córki. Chwilę później w piwnicy pod wiórami drzewa milicjanci odkryli obnażone i niesamowicie zmasakrowane zwłoki dziewczynki – odarte ze skóry na twarzy, z wyciętymi mięśniami na rękach i nogach. Zrozpaczony Mendoń zidentyfikował je jako zwłoki swojej córki. Zostały one zabezpieczone, a do pomocy wezwano Kompanię Operacyjną KW MO.
  Dalsze czynności operacyjne przeprowadzili milicjanci z tej kompanii oraz komisariatu w Rzeszowie pod kierownictwem ppor. Grzeszka i ppor. Marii Bzury, dowódcy Kompanii Operacyjnej. Niestety, nie wiemy dokładnie, jak one wyglądały, gdyż nie wspominają o nich zachowane materiały milicyjne.
  Przebieg wydarzeń, które rozegrały się w ciągu kolejnych kilkunastu godzin, możemy jednak odtworzyć w oparciu o – miejscami rozbieżne – źródła żydowskie. Są to relacje Leiba Kapłana i Jonasa Landesmana oraz sprawozdania Komitetu Żydowskiego w Krakowie i Żydowskiego Zrzeszenia Religijnego w Rzeszowie. Bardzo istotnymi dokumentami, pozwalającymi zweryfikować owe żydowskie relacje, są także materiały rzeszowskich Brygad Wywiadowczych z lata 1945 roku. Przebieg zajść odnotowano również w niezwykle lakonicznej formie w sprawozdaniu Komitetu Wojewódzkiego PPR do KC PPR za pierwszą połowę czerwca 1945 roku.
  Według Sprawozdania Komitetu Żydowskiego w Krakowie w nocy z 11 na 12 czerwca „pewna grupa” milicjantów próbowała przeprowadzić rewizję w mieszkaniach żydowskich przy ul. Tannenbauma 12 i sąsiedniej ul. Sobieskiego 4. W jednym z tych mieszkań miał spać jakiś kapitan WP, Żyd z pochodzenia, który „przeczuwając coś złego, nie dopuścił do rewizji, a ponieważ milicjanci nie ustąpili, dał na postrach kilka strzałów i po wzajemnych wymianach zdań milicjanci odstąpili od zamiaru dokonania rewizji”2. Miała się ona rozpocząć dopiero następnego dnia rano.
  Jednak z relacji Kapłana i Landesmana oraz sprawozdania zarządu Żydowskiego Zrzeszenia Religijnego w Rzeszowie jednoznacznie wynika, że w nocy z 11 na 12 czerwca dowodzeni przez ppor. Grzeszka milicjanci przeprowadzili rewizję w owych dwóch mieszkaniach znajdujących się na drugim piętrze kamienicy przy ul. Tannenbauma 12 i zatrzymali 14 mieszkających tam Żydów. Byli wśród nich m.in. 37-letni kupiec Jonas Landesman, 37-letni rzezak rytualny (szojchet) Juda Moses i 40-letni kupiec Schaja Geminder. Według Landesmana, podczas rewizji milicjanci mieli się zachowywać brutalnie, obrzucając Żydów wyzwiskami. Jeden z milicjantów miał nawet oddać „10 strzałów dookoła siebie”. Landesman oraz dwaj inni Żydzi zostali zaprowadzeni do piwnicy, gdzie pokazano im zmasakrowane zwłoki dziewczynki. „Skóra z głowy dziecka była ściągnięta, wzdłuż nóg była przecięta i żyły powyciągane. Milicjanci twierdzili – relacjonował dalej Landesman – że krew została wyciągnięta do celów rytualnych i że poprzedni właściciel tego mieszkania rabin Leib Thorn, obecnie kapitan rabin polowy w Warszawie, jest wmieszany w tę sprawę”3. Podobnie przebieg rewizji przedstawiono w sprawozdaniu zarządu Żydowskiego Zrzeszenia Religijnego w Rzeszowie – milicjanci mieli „rzucić się na mieszkających tam Żydów mężczyzn” i pobić dotkliwie jednego z nich. Dowody rzeczowe znalezione w mieszkaniu rabina Thorna skłoniły milicjantów do zatrzymania w pierwszej kolejności owych 14 Żydów z drugiego piętra. Wśród zabezpieczonych dowodów rzeczowych znajdowały się m.in.: „1. dwa zdjęcia sporządzone przez organa Wydziału Służby Śledczej zwłok zamordowanej Mendoń Bronisławy w miejscu znalezienia zwłok; 2. kartka wyrwana z zeszytu zamordowanej znaleziona na łóżku Jonasa Landesmana w mieszkaniu rabina
  [Leiba] Thorna; 3. koszyczek łykowy z rączkami rzemiennymi zawierający przybory szkolne jak: 1 książkę szkolną pod tyt[ułem] elementarz, 7 zeszytów i 2 okładki puste z zeszytów, jak również 1 piórnik blaszany zawierający jedną obsadkę z piórem, jeden ołówek zwykły koloru czerwonego z czarnymi pasami, jedną stalówkę i 2 banknoty 5-cio złotowe (…); 4. jeden kawałek zwęglonej szmaty koloru stalowego z włosami ludzkimi (…); 5. jeden nóż (rzezak) o ostrzu długim 25 cm oprawiony w drewniane okładki; 6. dwa kawałki szmat z kalesonów białe okrwawione; 7. jeden kawałek szmaty podobnej do sukienki zamordowanej znalezionej w mieszkaniu Thorna; 8. dwa wycinki z ubrania Mozesa Judy ze śladami krwi; 9. cztery skrzepy krwi zeskrobane ze ścian w mieszkaniu Thorna; 10. jedna karteczka z napisem w języku hebrajskim oraz wióra okrwawione z piwnicy, w której leżał trup zamordowanej; 11. jedna koszula męska biała ze śladami krwi (…)”4.
  Około północy tych czternastu Żydów odprowadzono do budynku komendy powiatowej MO przy ul. 3 Maja 13, gdzie „w jednym z pokojów ulokowano ich pod strażą”.
  Nie wiadomo, dlaczego kilka godzin później zdecydowano się zatrzymać innych mieszkających w pobliżu Żydów (z ul. Tannenbauma i ul. Sobieskiego oraz przebywających w okolicy dworca kolejowego) ani kto podjął tę decyzję. Przypuszczalnie byli to kierujący akcją ppor. Grzeszek lub ppor. Bzura. Być może decyzja ta wynikała z przyjęcia – w oparciu o zabezpieczone dowody rzeczowe – założenia, że sprawcą zbrodni był prawdopodobnie Żyd, a zważywszy na ówczesną dużą ruchliwość ludności żydowskiej, milicjanci mogli przypuszczać, iż ewentualny sprawca popełnionego przed kilkoma dniami zabójstwa niekoniecznie musiał jeszcze mieszkać w kamienicy przy ul. Tannenbauma 12. Mógł aktualnie przebywać w którymś z sąsiednich domów, a nawet próbować wyjechać już z Rzeszowa. Stąd zapewne decyzja o zatrzymaniu Żydów przebywających w okolicy dworca kolejowego.
  Około godz. 5.00-6.00 rano – gdy na ulice Tannenbauma i Sobieskiego przybyły już dodatkowe oddziały milicji (w tym zapewne Kompania Operacyjna KW MO) – rozpoczęła się rewizja w domach sąsiadujących z kamienicą, w której znaleziono zwłoki dziewczynki. Domy te zostały szczelnie otoczone przez milicjantów. Zatrzymywali oni również Żydów napotkanych na ulicy oraz na dworcu kolejowym. Tymczasem pod kamienicą przy ul. Tannenbauma 12 zaczęli gromadzić się Polacy, wśród których rozeszła się już informacja o odkryciu zmasakrowanych zwłok dziewczynki. Niektórzy wznosili nieprzyjazne wobec Żydów okrzyki. Przybył tam również zaalarmowany przewodniczący Żydowskiego Zrzeszenia Religijnego Mojżesz Reich wraz z innymi członkami zarządu, żądając wyjaśnienia powodu rewizji. Pod milicyjną eskortą odprowadzono zatrzymanych Żydów do budynku komendy powiatowej MO. Milicjanci mieli przy tym zachowywać „bojową postawę”, a przechodnie – wyzywać Żydów, obrzucać ich kamieniami i bić. Mieszkania wielu zatrzymanych Żydów – pod ich nieobecność – zastały splądrowane. Według sprawozdania Żydowskiego Zrzeszenia Religijnego „ograbionych zostało doszczętnie” 22 mieszkania i 57 rodzin, a poniesione przez Żydów straty zostały oszacowane na około pół miliona złotych w przedmiotach materialnych i kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce. Z materiałów Brygad Wywiadowczych wynika, że w biciu Żydów, oprócz milicjantów i ludności cywilnej, uczestniczyli „częściowo” również funkcjonariusze UB i żołnierze „ludowego” Wojska Polskiego. Z kolei w sprawozdaniu KW PPR wydarzenia z 12 czerwca zupełnie bagatelizowano, określając je mianem „małych [podkreślenie K.K.] wystąpień antyżydowskich” i pisząc, że „pobito kilkunastu Żydów. Usiłowano splądrować mieszkania żydowskie. Milicja nie stanęła na wysokości zadania. Ale jednak opamiętanie się nastąpiło i nazajutrz był już spokój w mieście”5.
  Jeden z zatrzymanych wówczas Żydów relacjonował, że w blisko czterdziestoosobowej grupie został odprowadzony na komendę powiatową „przez ulicę gęsto obstawioną szpalerami ludności”. Owe tłumy rekrutować się miały „po części z drobnomieszczaństwa, motłochu i półinteligentów” i obrzucały Żydów „stekiem wyzwisk”. Milicjanci nie tylko nie bronili konwojowanych Żydów, ale także mieli zachęcać tłum do ich bicia. Po doprowadzeniu do budynku komendy powiatowej umieszczono tę grupę Żydów w świetlicy, w której od nocy przetrzymywani byli już mieszkańcy kamienicy z ul. Tannenbauma 12. Inaczej te wydarzenia zapamiętał Mieczysław Skotnicki, żołnierz AK, który był świadkiem prowadzenia przez miasto dwóch kilkunastoosobowych grup osób narodowości żydowskiej, w tym jednej na ul. 3 Maja. „Żydzi byli najwyraźniej wzburzeni i zaniepokojeni – napisał w swoim oświadczeniu Skotnicki. – Nieśli ze sobą walizki, względnie tobołki. Konwojowani byli przez liczną grupę uzbrojonych milicjantów i strażników kolejowych. Konwojenci nie udzielali żadnych wyjaśnień na padające zapytania. Ludzie gromadzili się na chodnikach, obserwując konwoje. Nie padały żadne okrzyki, ani głośne uwagi. W drugiej grupie zwróciłem specjalną uwagę na bardzo przystojną panią, ubraną w futro i niosącą piękną walizkę. (…) Nie zauważyłem też manifestacji nastrojów antysemickich”6.
 • @Autorze
  Nie masz pojęcia jak to działa i podniecasz się pseudoprawniczym bełkotem.
  Sojusznicze mocarstwo ma głęboko polskie prawo, polskie sądy, prawdę, i to co my tu w Polsce sądzimy, uważamy.
  Po prostu w momencie starcia, który zostanie przygotowany za lat parę, amerykański sąd wyda nakaz zapłaty względem naszego rządu, albo jeszcze bardziej prawdopodobne - amerykańska administracja zażąda od naszego rządu po prostu wypłacenia pieniędzy albo przeniesienia własności nieruchomości.
  A jak nie, to nam skonfiskują nasze aktywa znajdujące się na ich terytorium lub na terytorium państw zależnych (sojuszniczych).
  Na dodatek będą wywierać jeszcze inne naciski, łącznie z ingerencją w rządy w Polsce.
  Takie jest działanie mocarstwa, które może realizować swoją wolę także poza swoim terytorium, w szczególności na terytorium innych państw.
  Szczególnie słabych.

  Istotne tutaj są tylko dwa czynniki: siła i brak siły.

  Co możemy zrobić?
  Ano tylko przetłumaczyć sojusznikom, że traktują nas nie jak sojuszników, ale jak państwo wrogie lub podbite.
  A jeśli tak, to nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować rzeczywistość, z której i tak korzyści wyciąga od 29 lat tylko strona amerykańska (straty pozostawiając nam), i nasrać na taki sojusz.
  Trzeba im wytłumaczyć, że nie da się mieć muła i zjeść muła jednocześnie i muszą wybierać, a ich wybór zdeterminuje z pewnością nasze wybory.

  Oczywiście do tego można i trzeba dołączyć propagandę wpływającą na opinię publiczną, bo przecież wyborcy jednak o czymś decydują.
  Tylko jakie my mamy możliwości odnośnie tej propagandy, jak nawet przemówienie premiera zostało zmanipulowane.

  Warto przypomnieć naszym sojusznikom, że Polska tradycyjnie miała zawsze dobre stosunki, a i interesy też, z Chińską Republiką Ludową, która może nie jest w stanie nas przed nimi ochronić, ale na pewno jest w stanie sypnąć sporo grosza, żeby ich okupacja była bardzo droga.

  Jak nie wierzą, jak droga może być okupacja Polski, to niech zapytają Rosjan - no nie tak droga jak Afganistanu, ale bardzo droga.
  Wielu ludzi trzeba będzie opłacić lepiej niż Chińczycy.

  Można też im wspomnieć, że z Berlina do Polski jest tylko 80 km, a z Królewca jeszcze mniej.
  A zarówno Niemcom, jak i Rosji zależy na Polsce uzależnionej od nich znacznie bardziej niż Ameryce.
  Ba, dla Niemiec jest to być mocarstwem lub nim nie być.

  Owszem Rosjanie chcą z nas zrobić wasala, ale nie obłożą nas takim haraczem i nie będą działać przeciw nam w interesie państw trzecich.
  Bo będziemy dla nich cenną zdobyczą.
  Ba, sygnalizowali nawet możliwość powiększenia naszego terytorium.

  Niemcy to już w ogóle.
  Nie dość, że roszczą pretensje do 1/3 Polski i szemrają o roszczeniach majątkowych, to bez uzależnienia Polski nigdy nie staną się mocarstwem, tym bardziej, że Polska jest jednak papierkiem lakmusowym dla całego międzymorza.
  Zatem zapewne będą chcieli się dogadać na mniej nieznośnych warunkach, jak usa, tym bardziej, że są naszym głównym partnerem handlowym.
  Poza tym stopień przemieszania Polaków i Niemców jest bez precedensu.

  No i na dodatek wszyscy - Chińczycy, Rosjanie, Niemcy - chcą ze sobą współpracować dla osłabienia Stanów.
  Ba, podobnie jest z Francją, która też jest ważnym graczem.

  Trzeba im przypomnieć, jak maja się ich interesy w na Filipinach oraz w Turcji, oraz, że Polska zawsze miała doskonałe stosunki z Persją, Syrią, Jugosławią, Libią.

  W Indiach wpływy naszego sojusznika też ulegają nieustannemu ograniczeniu, a po spektakularnych wpadkach, był czas, że nikt tam z nimi nawet nie chciał rozmawiać.

  Jako wisienkę na torcie zostawić pytanie, gdzie jeszcze witano JE Trumpa tak jak w Polsce.
  Oraz, który to oddany sojusznik Stanów w Europie ma jeszcze obowiązek wizowy - mała rzecz ale jednoznaczna.

  No i niech wybierają, bo więcej bujać się nie damy.
 • Szczepionkowy oprawca dziewczynek jest nieobliczalny.
  Ale jestem przekonany, że nie podskoczy w tej kwestii . Obcy żydzi nie wyrwą kasy żydom lokalnym. Każdy dba o swoje.
 • @Andron 15:54:43
  Obyś miał rację.
 • @Andron 15:54:43
  Swoją drogą, takie mam wrażenie, że lokalni zareagowali, bo się zreflektowali, że nic by dla nich nie zostało, łącznie z rządowymi stołkami, bo już nie byłoby czym rządzić.
 • @ Autor
  Kurde, mam wrażenie, że zawetuje....

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031